SİVAS YİGİDO KANGAL KÖPEK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ 0531 507 98 34

Sivas kangal üretim çiftliği, Yavru kangal satışları satılık kangal yavrusu fiyatları.
Üyelik Girişi
Anket
Kangal köpekleri güzel mi ?
Site Haritası
Facebook tıkla
Facebook sayfamız

Ayıboğan ve kurtboğan kangallar

AYIBOĞAN VE KURTBOĞAN KANGAL ÖZELLİKLERİ


Kangal köpekleri köpek ırkları arasında en iyisi denebilir, üstün özellikleri sayılmakla bitmez saf ırk özelliğini taşıyan bir karabaş hem sürüde hemde bekçi köpeği olarak birinci sınıf bir ırktır.

KARABAŞ DİYE ADLANDIRILAN KANGAL KÖPEKLERİ KURTBOĞAN VE AYIBOĞAN FARKI ÖZELLİKLERi

Kangal köpekleri belli yerlerde karabaş diye adlandırılmaktadır. Bu adlandırılma kangalların kafa yapılarının siyah olmasından kaynaklanmaktadır. Bazı yörelerde karabaş diye tanımlanan kangal köpekleri aslında bizimde yıllardır bildiğimiz kangal köpekleridir. Kafa yapısının siyah olmasının yanında diğer belirgin özellikleride;Kangalın vucut yapısının aslanı andırmasıdır, kuyruğunun kıvrımlı olması, post renginin boz olması karabaş kangalın başlıca özelliklerindendir. Her iki ırkda aslında aynı ırk olmakla beraber türünün sadece görünüm olarak ayırt edilmiş türüdür. Yine karabaş olarak adlandırılan kangal köpeğinin halk arasında ayıboğan kangal ve kurtboğan kangal diye ikiye ayırdıklarını bilinmektedir. Aslında ırk olarak aynı özelliklere sahip olan bu ayırım daha çok irilikle alakalıdır.

Çok gelişen ve iri görünümlü kangalları ayıboğan kangal diye adlandırılırken. Daha küçük görünümlü ve çevik olan kangallarada kurtboğan kangal diye adlandırılmaktadır. Kurt boğan kangallar Kurt boğan kangallar nasıl olmalıdır kangalın en büyük farkı anlının düz olması.yani alın çıkıntısı olmaması.ve kuyruğu simit şeklinde olması.yüzünde siyah bir maskesi ve ağızında mührü olması .kurt boğan bir kangalın arka ayağı tavşan gibi olmalı.ve atletik bir yapıda olmalı.kurt boğan kangal az yer ve pek fazla uyumaz.ama bir alman kurdu fazla yer ve uykucu olur.bir kangal bir alman kurdunu yediği yemeğin %5 ini yer.ama alman kurd daha iyi eğitim alır.ama alman kurdunun iyi eğitim alması kangaldan üstün olduğnu değil kangalları özgürlüğüne düşkün olmasındandır.bir kangal çok iyi bir bekçidir.görev anında iken sürüsüne yada korduğu çevreye aslanı dahi sokmazlar.kangalın çok kuvvetli olduğunu bu zamanlara dek zorlukları aşarak bu topraklarda yaşamını sürdürmesidir.

SİVAS'IN EN SAF VE EN CESUR KANGALLARI

aşagıda resimde görmüş oldugunuz kangallar sivasın en saf ve cesur kangallarıdır. kangallarımız her yıl altınyayla ilçe kaymakalıgı tarafından ödül almaktadır bu kangalların özellikleri kurt ve ayı boğan cinsi olmasıdır altta resimde görmüş oldugunuz kangallar 3 erkek 2 dişiden oluşmaktadır yılda en az 3 defa kurt boguyorlar.