SİVAS YİGİDO KANGAL KÖPEK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ 0531 507 98 34

Sivas kangal üretim çiftliği, Yavru kangal satışları satılık kangal yavrusu fiyatları.
Üyelik Girişi
Anket
Kangal köpekleri güzel mi ?
Site Haritası
Facebook tıkla
Facebook sayfamız

KANGAL KÖPEĞİ IRKI

Özellikle ülkemizde büyük üne sahip olan kangal çoban köpekleri, köpek türleri arasında dünya genelinde emsali görülmemiş özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile hemen her dünya ülkesince hızla tanınmaya başlanan kangal çoban köpekleri, özellikle İngiltere ve Amerika’da büyük ilgi ile karşılanmaktadır. Hatta adı geçen bu iki ülkede, kangal çoban köpeklerini yetiştirmek için özel eğitim ve üretim merkezleri kurulmakta, korumak adına dernekler açılmakta ve en iyi kangal köpeklerin birbirleri ile yarıştırıldığı etkinlikler düzenlenmektedir.


Kangal çoban köpekleri çok cesur yaradılışta, hızlı ve çevik fiziktedirler. Bu köpek türü özellikle kadın ve çocuklara karşı sakin ve uysal yaklaşırlar ancak eğer kötü niyetli kişiler söz konusu ise kuvvetli önsezileri sayesinde bunu algılar ve saldırgan bir tavra bürüne bilirler.

 

Kangal çoban köpekleri son derece sadık yaradılıştadır. Sahibine aşırı bağlıdırlar. Sahibi tarafından azarlanmak bir kangal çoban köpeği için son derece onur kırıcı bir durumdur. Sahibine duyduğu sevginin yanında onu kızdırmış olmanın üzüntüsü ile ceza alan kangal çoban köpeği tıpkı suç işlemiş küçük bir çocuk gibi başını önüne eğer hatta küsüp sessizliğe bürünürler. Duygularını sadece tavır, davranış, mimik ve jestlerle değil aynı zamanda farklı tonlarda çıkardıkları havlamalarla da belli ederler.

Kangal çoban köpekleri sahiplerine oldukları kadar görevlerine de çok sağdıktırlar. Öyle ki; çobanların anlattıklarına göre eğer dağda sürüden ayrılan veya geride kalan koyun olursa bu sürünün başını bekleyen kangallar sürüden ayrılanın başında saatler, günler hatta haftalar boyu aç susuz bekleyebilirler. Bu önemli bir sorumluluk bilincidir. 

Sorumluluk duygusunun yanı sıra bir de korumacı karakterleri vardır kangal köpeklerinin. Kangal çoban köpeklerinin kurtlarla olan yaman mücadelesi, bu ırka sahip çiftçiler için büyük gurur kaynağıdır.

 

Kangal köpeklerinin bir diğer önemli özeliği de yüzyıllardır süregelen varlıklarına rağmen saf kanlarını korumalarıdır. Kan asaletine son derece bağlı olan bu ırk, doğada serbest dolaştıklarında dahi başka bir cinsle asla çiftleşmeye tenezzül etmezler. 

İyi Bir Köpekte Bulunması Gereken Özellikler


1- Ortanın üzerinde ve yüksek seviyede zeka
2- Güvenilir yaradılış (bir sürü emanet edilebilecek oranda ve sahibine zarar vermeyecek kadar) 
3- Dikkat (verilen bir göreve karşı ilgi ve alaka düzeyinin yüksek olması)  
4- Koruyuculuk (yabancı kişilere karşı reaksiyoner olması)
5- Güç (herhangi bir tehlike anında düşmanı durduracak onunla mücadele edecek güçte olmalıdır.)
6- Hızlılık (herhangi bir tehlike anında düşmanı yakalayacak hızda olmalıdır.)
7- Cesaret iyi bir köpekte bulunması gereken en önemli özellik cesarettir. Çünkü cesareti olmayan bir köpek diğer özelliklere sahip olsa da etkili olamaz.

Yukarıda sıraladığım özelliklerin hepsi kangal köpeklerde en üst seviyede bulunurlar. Kangal köpeklerinin dünya geneline yayılan haklı ününün altında yatan da bu özellikler bütünüdür.