• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/www.satilikkangal58.com
 • https://plus.google.com/www.satilikkangal58.com/posts
 • https://www.twitter.com/www.satilikkangal58.com
YİĞİDO KANGAL ÜRETİM ÇİFTLİĞİ.          0530 834 09 26    
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret954777004
Site Haritası
Takvim
Saat
SİVAS KANGALI
KANGAL KÖPEĞİ
TESCİLLİ KANGAL
SAF KANGAL
KURTBOĞAN KANGAL
SİVAS KANGALI
YAYLA KANGAL
KANGAL YAVRU
YAVRU KANGAL
AYIBOĞAN
KURTBOĞAN

BOZKIRLARIN KRALI KANGALLAR

Bu hafta şehir hayatını ve öğretmenliği bir kenara bırakıp Haymana’nın Oyaca ilçesine yerleşen Yasemin-Onur Kanlı çiftinin evine konuk olacağız.Şehir den kaçanlar genelde deniz kenarı ya da dağları tercih eder. Ancak Kanlı ailesi Haymana Ovasının bozkırlarını tercih etmiş. Çünkü kendilerine göre önemli bir nedeni var. Kangallar.Bizi kapıda Onur Kanıl ve kızı Doğa karşılıyor.Kapıdan içeri girer girmez ürkütücü bir manzara var.Bir anda 7-8 kangal üstünüze doğru gelmeye başlıyor.Uysal gibi görünüyorlar ama kendi aralarındaki kıskançlık size zarar verebilir.
Onur Kanlı 1987 yılından beri Haymana’nın Oyaca ilçesinde başta kangal olmak üzere çoban köpekleri ile birlikte yaşıyor.100’e yakın köpeği var. Aslen Kıbrıslı. Kıbrıs’ta çiftlikleri varmış. Köpek sevgisi o yıllarda başlamış. ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce bölümünü kazanınca Ankara’ya yerleşmiş. Üniversite eğitimi sırasında bir çift kangalı olmuş ve ardından kangallarla yakından ilgilenmeye başlamış.Mezun olunca uzun süre Ankara’da öğretmenlik yapmış.Bu sırada kangallara olan ilgisi giderek öğretmenliğin önüne geçmiş.1987 yılında Haymana’nın Oyca ilçesinde bir çitlik kiralamış.

 • Onur Kanlı- Amcamın hayvanları vardı. Sürekli onunla ilgileniyordum. Biraz da öğretmenliği seçmemin nedeni oydu. Yarım günlük öğretmenlik yarım gün hayvanlarla ilgilenecektim. Ama burada yaşamayı uygun gördüm. Kıbrıs çok sıcak.Kangallarla Kıbrıs’ta bir hayat olamazdı. Daha sonra baktık ki üniversite ve çiftlik hayatı bir arada olmuyor. İkisini de tam olarak yapamıyorsunuz. Onun için daha çok sevdiğim hayvanlara döndüm. Bu nedenle köyde yaşamaya karar verdim.

1999 yılında aynı okulda müzik öğretmeni olarak çalışan eşi Yasemin hanımla tanışmış..İkisini de köpeklere olan ilgisi onları birbirine yaklaştırmış.Yasemin hanımda öğretmenliği bırakıp Onur beyle Oyaca’ya yerleşmiş.Çoban köpeklerinden koyun sürülerinden oluşan geniş bir aile kurmuşlar.

 • Yasemin Kanlı(Müzik Öğretmeni)- Bu iş için  burada yaşamak gerekiyor. Çok seviyorum köpekleri, doğayı. Onura destek olmak istedim.
         
  Güven: Buraya ilk geldiğinizde  neler hissettiniz? Yapamaz mıyız diye düşündünüz mü?
  Yasemin: Öyle bir şey düşünmedim. Zaten ben söyledim Onur’a şehir hayatını bırakıp böyle bir hayat yaşayalım diye. Şartlarda o şekilde gelişti..
  Burada hayat zor ama köpeklerle mutluyuz.Çünkü onların ortamı bu bozkırlar.Onlar burada mutlu.Haliyle bizimde burada olmamız gerekiyor 
  Güven: Sosyal yaşantınız nasıl? Ankara gibi bir yerde okudunuz. Sosyal yaşantınızı özlüyor musunuz? Herşeyi silip attınız mı buraya gelirken?    Onur: Her şeyi bir anda silmek olmaz orda da dostlarımız var. Dostluklarımı   devam ediyor. Bizim burada yaşamamız ordaki dostlarımıza da kapı açtı. Onlar için doğaya açılan pencere olduk. Bundan dolayı bir sürü misafirimiz eksik olmasınlar geliyorlar. Bazen sürüyle bazen değişik ortamlarda karşı karşıya gelip köy ortamını yaşıyorlar. En azından bizim burada oturdukları zaman kerpiç ev, köpekler sağda solda, dışarıya baktığınız zaman inektir, koyundur herşeyi görebileceğiniz tamamen doğal bir ortama onlarında gelip görebileceği bir imkan sağlıyor.  

Kanlı çifti sosyal yaşantıdan uzak olmaktan biraz şikayetçi.Ancak şehirde yaşadıkları dönemde de öğretmen maaşı  ile fazla bir şey yapamadıklarını, bu nedenle burada olmanın kendilerini açısınıdan çok fazla bir şey kaybettirmediğini söylüyor.

 • Onur Kanlı: Şehirde kalmış kirada oturmuş bir öğretmen olarak ne kadar renkli bir hayata sahip  olabilir ki günmüz ekonomik şartlarında. Burada da ekonomik durum pek iç açıcı değil. Köylünün durumu burada da zorlaştı. Koyunculuk yapıyorsunuz satacağınız kuzu para etmiyor. Şu anda 100 milyona 16-17 kilo et verecek olan hayvanlar gidiyor. Bundan ne kazanacaksın? Çobanın 6 aylık maaşı 6 milyar aylık 1 milyar para alır.
  Yasemin: Sosyal yaşantıdan biraz uzağız. Sinema, tiyatro, konser gibi faaliyetleri çok fazla yapamıyoruz. Ama onun dışında çok artısı var. İnsan ilişkileri aslında daha zor geliyor bana. Köpeklerle yaşamak daha kolay. Daha çabuk karşılık alıyorsunuz. Kafanda  soru işareti olmuyor. Acaba şunu yaparsam şöyle mi olur veya şöyle mi düşünür?  İnsanlar birbirlerini  anlamak konusunda istekli değiller. Hayvanlarla anlaşmakla daha güzel. 
  Güven: Nasıl  yaşıyorsun diyen oluyor mu?
  Yasemin: Sizin gibi yaşıyoruz diyoruz. Siz nasıl orada yaşıyorsanız bizde burada yaşıyoruz. Arada bir fark yok. İnsanların hep kafalarında olup da gerçekleştiremedikleri bir şey. Herkeste doğaya geri dönme isteği vardır. Hemen hemen bütün şehirde yaşayanlarda var ama. Bunu gerçekleştimek çok zor. 
  Onur: Zor değil ama cesareti gösterebilmek lazım.

Kanlı ailesinin tüm hayatı köpeklerle geçiyor.Onur bey çiftlikteki, Yasemin hanımda evdeki köpeklerle ilgileniyor.
Yasemin Onur Kanlı çifti zaman zaman köyde öğretmenlik yapmayı düşünmüşler ama olmamış.İki iş bir arada yürümemiş.Şimdi tüm hayatları kangallar.Onur Kanlı aynı zamanda Çoban Köpekleri Koruma Derneği Başkanı.Hayatını türk çoban köpeklerine adamış biri.2004 yılında BM Kalkınma Programı Çevre Fonu’ndan aldığı destekle bu bölgede “Kangalların Geleneksel Hayvancılıktaki Rolünün  Devamlılığının Sağlanması ve Yaban Hayatın korunması Projesi’ni” yürütüyor.Bu amaçla kangal yetiştirip sürü sahiplerine dağıtmışlar..Çünkü bu bölgede genelde kangal,akbaş ,kars çoban köpeği gibi yetenekli koruma köpekleri olmadığından sürü sahipleri silah ve zehir kullanarak sürülerini yırtıcılardan koruyordu.Bu da kurtların neslinin azalmasına,zehir kullanılması nedeniyle de doğal hayata büyük zararlar veriyordu.Bu proje ile bunun önüne geçildi.çünkü kangal olan yerde ne silah taşımaya ne de zehir kullanmaya gerek kalmıyor.

Onur Kanlı’nın aynı zamanda  koyunları da var,buradaki kangallar eğitimlerini o sürüde tamamlıyor.Yani tamamen doğal ortamlarında yetişiyor.Ardından ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

 • Onur Kanlı: Doğada çoğalmalarını sağlıyoruz. Köpekleri doğal ortamında değerlendirme fırsatı oluyor. Onları incelemek, araştırmak o şekilde yapıyoruz. Yoksa kafeste karakterini anlama mümkün değil. Proje yaptık bu konuda..30 tane yavru dağıttık.. her sürüye 2 erkek bir dişi olmak üzere.. Bu da BM tarafından desteklendi..O hayvanlar 2 yaşına geldi işlerini yapmaya başladılar biz de bunları inceleme fırsatı bulduk.Eskiden beri yapıyordu BM ivme kazandırdı.

Çevredeki sürüdü bulunan çoban köpeklerin bir çoğu Onur Kanlı’nın yetiştirdiği hayvanlar.Kangalın görünüş itibariyle diğer köpeklerden heybetli olması çobanlar arasında da rekabete yol açmış. 
Çoban:  İlk önce iyi bir dişi damızlık aldık. Onu da tekrar götürdük. Proje kapsamında 3 tane verdiler. Onlarıda  çoğalttık. O zaman elimizde hakiki kangal yoktu. İhtiyaçtı. Köpeğin tipi de güzel olur. Çoban daha iştahlı gider. Kurt içinde iyi olur.

Onur beyle köy köy dolaşarak köylüye verdiği kangalları inceledik.Nerdeyse hepsi Onur Kanlı’yı tanıyor.Onur Kanlı’nın BM lerden destel alarak başlattığı projenin etkileri burada rahatlıkla görülebiliyor.Köylü hayatından memnun.Çünkü sürülerini korumak için ne silah taşıyorlar ne de zehir kullanıyorlar.Çünkü artık kangalları var.

 • Çoban: Halka büyük katkısı oldu. İlk başta önem vermedik. Kendiliğinden koyun sürülerini geziyor. Köpeklere olan ilgisini arttırıyor. Onun hastalığına, aşısına, hangi köpeğin hangi koyuna uygun olacağına, köpeklerin insan açısından ne kadar faydalı olacağını bize öğretti. Bu kendi köyümüz amaçlı değil. Tüm çevre köyler ve iller bazında. Hem kendi köyümüzün tanıtım oldu hem köpekler açısından sağlıklı oldu. Kurt çoktur. Kurt önceden daha zarar veriyordu. Şimdi yok. Kitap dağıttık bilinçlendik.Yardımcı oldu. Kurtlara karşı değiliz. Vurmaya kesinlikle karşıyız. Kurtta dengeyi sağlayan bir hayvandır. Vurma işine karşıyız. Zehirleme, vurma işlemine karşı olmak için sürülerle daha iyi kangal köpeklerinin bulunmasını ve dengenin sağlanmasını istiyoruz.

Sürüde çalışan kangalları görmek için buğday  tarlaları arasında yol alıyoruz.Bizde önce yola çıkan bir sürünün önünü keseceğiz.
Sürünün önüne çıktık.Aracımızı gören kangallar tek sıra halda sürüyü korumaya alıyor.Araçtan önce Onur Kanlı iniyor.Kangalların Kanlı’yı tanımalarını umut ediyoruz.
Onur Kanlı iner inmez köpekler çevresini sarıyor.İşte o an bu köpeklerden bir çift alsam diye düşünmeye başladım ama nerde bakacaksın.Bu hayvanların yaşam alanı burası.İstanbul’a götürüp 4-5 m2 lik kafeslere kapatmak kangallar için esaretten başka bir şey değil.Onlrı sürü başında görmenizi isterim.Hepsi dinç ve hayatından mutlu.Çünkü doğal ortamlarından yapmaları gereken işi yapıyorlar.

Onur Kanlı çiftliğinde sadece kangal değil. Akbaş,kars çoban köpeği,mastif ve türk tazıları’da da yetiştiriyor.Geçtiğimiz hafta HYBHV da 1965 yılında Türkiye den Amirikaya götürülen,Amerika’nın en iyi sürü köpeği seçilen,bugün sayıları 5000 bini bulan,adına uluslararası dernekler kurulan Akbaşlar’dan bahsetmiştik.Amerikalı,Kanadalı,İsviçreli ve Hollandalılardan oluşan Uluslararası Akbaş Köpek Kulübü üyeleri ile kuruluşlarının 20 yılını kutlamak için Türkiye ye gelmiş ve Akbaşları anavatanında izleme imkanı bulmuşlardı.Bu geziye biz de eşlik etmiş,akbaşların sayılarının giderek azaldığına ve saflığını yitirmeye başladığına şahit olmuştuk.İşte Onur Kanlı ikinci hedefi Akbaş popülasyonun artırmak..Bu amaçla çiftlikte bir bölüm oluşturmuş.Görünüşleri süsü köpeğini andıran akbaşlar,çok güçlü ve sert yaratılışı hayvanlar.                                                                                                                                                                                                                                                                              sivas,kangalı,yavruları,fiyatları

sivas, kangalı ,kaç, para

sivas, kangalı,köpek,resimleri

satılık,kangal,köpekler

kangal,belgeselleri

kangal,yetiştirme,çiftliği

kangal,köpeyi

kangal,satış

saf ,kangal ,satılık

kangal, köpek, bakımı

akbaş, kangal ,satılık

6 aylık kangal yavruları

kangal köpeklerinin eğitimi

kangal ozellikleri

sivas kangal üretim çiftliği

sivas kangal yavruları fiyatları

sivas kangal yetiştirme çiftliği

sivas kangal isimleri

sivas kangal köpeği özellikleri

sivas kangal köpeklerinin resimleri

sivas kangal resim

kangal yavru bakımı

sivas kangal yavru fiyatları

saf kangal yavru fiyatları

satılık kangallar fiyatları

köpek fiyatları yavru

akbaş kangal fiyatları

köpek yavrusu fiyatları

kangal yavrularının fiyatları

satılık yavru köpekler ve fiyatları

satılık köpek yavrusu

köpek yavruları satılık

satılık yavru köpek

köpek yavru bakımı

sivas kangali resimleri

sivas kankal resimleri

sivas kangalının resimleri

sivas kangalının özellikleri

sivas kangallarının özellikleri

sivas kangali resmi

saf sivas kangalları

sivas kangal yavrusu satılık

kangal yavrusu fiyatı

ucuz kangal yavrusu

saf kangal yavrusu

sivas kangal yavrusu fiyatları

kangal köpekleri özellikleri

sivas kangal köpekleri özellikleri

güzel kangal köpekleri

saf kangal köpekleri

kangal köpekleri videosu

belgesel kangal köpekleri

sivas kanğal köpekleri

sivas kangalın özellikleri

satılık kopekler

yavru satılık köpekler

satılık yavru köpekler

satılık köpekleri

sivasta satılık

satılık yavru kangal fiyatları

yavru kangal fiyatlari

yavru kangal resmi

yavru kangal fiyatı

yavru kangal köpek bakımı

satılık cins köpekler

kangallar satılık

kangallar resimleri

sivas kangallarının resimleri

sivas gangal resimleri

sivas kangalı yavruları

sahibinden satılık sivas kangalı

kangal satışı

kangal resim

kangal köpeği bakımı

kangal köpek özellikleri

kangal ve yavruları

kangal köpeğin özellikleri

kangal köpeklerin özellikleri

satılık saf kangal

kangal belgesel

kangal köpeklerı

sivas kangal kopekleri belgesel

saf sivas kangal

sivas kangal köpeklerinin özellikleri

sivas kangal özellikleri

sivas kangal köpeğinin özellikleri

sivas kangal satışı

satılık saf kangal yavru

kangal yavru fiyatları                                                                      TESCİLLİ KANGALLAR                                                                                           Üyelik Girişi
kangal köpek çengeli tasma kurt içindir
KÖPEK KULÜBESİ
sivas kangalı
SATILIK KANGAL KÖPEKLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 21° 5°
Döviz
AlışSatış
Dolar3.65693.6716
Euro4.31894.3362
ETİKETLER
SİVAS KANGALI,   WEB SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ,DAMIZLIK ERKEKLER,DAMIZLIK DİŞİLER,KURTBOĞAN KANGALLAR, AYIBOĞAN KANGALLAR,İLETİŞİM 0545 427 53 64,HAKKIMIZDA, YAVRU KANGAL SEÇİMİ, SAF KANGALLAR,KANGAL IRKI,ANADOLU ASLANLARI,ARKADAŞIN KANGAL OLSUN,BOZKIRIN GÜCÜ KANGAL,ÇİFTLİĞİMİZ,DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ,DERİ HASTALIKLARI,İNSANLARA KARŞI DAVRANIŞ,KANGAL,KANGAL DİYARI,KANGAL GÜCÜ,KANGALIN VÜCÜT YAPISI,KANGALIN YURT DIŞINA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ,KANGAL KÖPEĞİNİN MERHAMET DUYGUSU,KANGAL KÖPEĞİ VETERİNER HEKİM,KANGAL KAÖPEKLERİ,KANGAL YAVRUSU,KANGAL KÖPEKLERİNDE ÇİFTLEŞME,KANGALLARDA BESLENME,KANGALLARIN EĞİTİMİ,YAVRU AŞI TAKVİMİ,SAF KANGALLAR,TESCİLLİ KANGALLAR,TUVALET EĞİTİMİ,TÜRK ÇOBAN KÖPEĞİ,TÜRK DEVLERİ KANGAL YAVRULARI,YAYLALAR ÇOBAN KÖPEĞİ KANGAL,YİĞİDO KANGAL ÜRETİM ÇİFTLİĞİ,ANASAYFA,FORUM,KANGAL YAVRU,İLANLAR,ZİYARETÇİ DEFTERİ,YAYLA KANGAL,KANGALIN TARİHÇESİ,ÜYE GİRİŞİ,ANKET,TAKVİM,SAAT,KURT VE KANGAL, ÇOBAN KÖPEĞİ,                                                         damızlık kangallar    mesaj     Foto albümler     hastalıkların tedavisi,     Eğitimi    kurt boğması,     aşı tablosu     resimleri    Kangal Bakımı      İsimleri    SİTEYE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ     yavru kangal satışlarımız    İsimleri      yavru kangalların beslenmesi    kangallarda     aşı      Mamaları      dişi ve erkek kangallar    anasayfaya giriş için tıkla     kangal aşı takvimi    Anasayfaya Git    gereken özellikler    iletişim       satıştaki kangal yavruları     nasıl kangal alabilirim,    mesaj      kangalda olması gereken özelikler    çiftleşme    hastalıkların tedavisi    KANGAL ÇİFTLİĞİ SİTEYE GİRİŞ     kangal yavrusu yavruları satılık    üretim ve yetiştirme video    Kangal İlanları    Hakkında     iletişim    kangal resimleri    sivas çoban köpekleri     Köpek Eğitimi      damızlık kangal köpekleri    kangalda olması          yavru kangalların beslenmesi     tablosu     HOŞGELDİNİZ SİTEYE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ     Almak İstiyorum      yavru bakımı     yavru